Choroba dziąseł – jest jedyną z chorób periodontologicznych, której wyleczenie jest stosunkowo proste. Ważne jest, żeby lekarz postawił właściwą diagnozę i rozpoczął leczenia od razu, ponieważ zapalenie dziąseł może łatwo przejść w chorobę przyzębia, której wyleczenie jest bardzo trudne.

Główne kryteria leczenia choroby dziąseł obejmują:

– Złożoność/wieloetapowość. Każdy przypadek wymaga serii terapeutycznych czynności. Powinno być zarówno miejscowe, jak również i ogólne leczenie, które powinno nie tylko łagodzić objawy, ale także zwalczać czynniki.Należy wziąć pod uwagę przebieg kliniczny, objawy towarzyszące (obecność i charakter) i stan układu.

Przewlekłe postaci choroby wymagają regularnych powtórzeń terapii, czyli musi być tzw. faza

Taktyka leczenia przede wszystkim zależy od postaci choroby: Choroby dziąseł mogą być związane z płytką (w 90 %) lub nie. Do grupy chorób dziąseł związanych z płytką zaliczamy:

  • Wywołane wyłącznie przez płytkę nazębną – najczęściej spotykany typ przez stomatologów .
  •  Modyfikowane przez czynniki ogólne – czynnikiem może być cukrzyca, choroby krwi oraz zaburzenia hormonalne, które występują w okresie dojrzewania, menstruacji i ciąży.
  • Modyfikowane przez leki – należy zwrócić uwagę na leki przeciwdrgawkowe, leki immunosupresyjne oraz blokery kanałów wapniowych.
  • Modyfikowane zaburzeniem w odżywianiu – rzadko spotykane w Polsce i Europie.

Do grupy chorób dziąseł niezwiązanych z płytką zaliczamy:

  •  Związane z infekcjami jamy ustnej – przyczyniają się bakterie, wirusy i grzyby.
  •  Uwarunkowane genetycznie – chodzi głównie o dziedziczną włókniakowatość dziąseł.
  • W przebiegu chorób ogólnoustrojowych takich jak liszaj plaski, pęcherzyca, dermatozy i rumień wielopostaciowy. Może również pojawić się w przebiegu alergii.
  • Pochodzenia urazowego – które każdy z nas pewnie miał: może pojawić się na skutek działań własnych (szczotkowanie, nieprawidłowe używanie nici dentystycznej lub innych akcesoriów) lub lekarza (podczas opracowywaniu ubytku lub działań standardowych).

Żeby ustalić plan leczenia, najlepiej zgłosić się do lekarza dentysty, ale samemu należy dążyć do zmniejszania ryzyka chorób dziąseł za pomocą właściwej higieny jamy ustnej:

a) Regularne mycie zębów (co najmniej dwa razy dziennie). Ważne jest, aby wiedzieć, jak

prawidłowo wybrać szczoteczkę do zębów, a także jakiej pasty użyć.

b) Czyszczenie języka jest ważnym elementem higieny jamy ustnej. Należy czyścic język z taką samą częstotliwością jak mycie zębów.

c) Należy stosować środek do płukania jamy ustnej, który posiada właściwości antyseptyczne i zabija większość znanych mikroorganizmów. Najlepiej stosować płukanki po każdym posiłku.

d) Należy używać nici dentystycznej co najmniej raz dziennie. Pomaga ona usunąć wszystkie resztki jedzenia, które są niedostępne dla szczoteczki do zębów, zapobiegając w ten sposób gromadzeniu się płytki nazębnej.

e) Jeśli osoba posiada implanty, licówki lub korony bez irygatora nie można obyć się. To urządzenie doskonale czyści powierzchnie uzupełnień.

f) Należy zgłaszać się na wizytę u stomatologa co najmniej raz na sześć miesięcy.

Przestrzeganie tych prostych zasad pomaga uniknąć wielu problemów związanych z dziąsłami i zębami. Leczenie chorób dziąseł jest ostatnią szansą, aby zatrzymać pojawienie się choroby przyzębia, która powoduje zwiększenie ruchomości zębów i ich późniejszą utratę.

Ponadto leczenie choroby przyzębia jest trudniejsze i mniej skuteczne,  w związku z tym należy nie lekceważyć objawy zapalenia dziąseł, tak zwane 4k – zmianę kształtu, koloru, konsystencji i krwawienie.

Zadzwoń Demed Łomża