Pojawienie się pierwszego zęba u dziecka zazwyczaj powoduje wiele emocji u rodziców. Gorączka, brak apetytu to nieliczne objawy ząbkowania. Okres, w którym zęby powinny się pojawiać to kwestia sporna. Czasem zęby mleczne pojawiają się już w 4-6 miesiącu, a niekiedy po pierwszym roku życia.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

O higienę jamy ustnej powinniśmy dbać od narodzin dziecka. Bezzębna jamę ustną niemowlaka myjmy za pomocą nawilżonego gazika nawiniętego na palec. Po wyrznięciu pierwszego zęba szczotkujemy dwa razy dziennie. Na szczoteczkę o miękkim włosiu nakładamy niewielka ilość pasty z fluorem. Pozostałość po paście należy usunąć za pomocą wilgotnego gazika. W momencie, gdy dziecko już umie wypluwać, czyli ok. 3. roku życia ilość pasty można zwiększyć do wielkości ziarenka grochu. Powyżej 6. roku życia można zacząć stosować dodatkowo płyny do płukania jamy ustnej. Ważne, aby nie zawierały w składzie alkoholu.

Kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty zaleca się, aby odbyła się miedzy 6. a 12. miesiącem. Taką wizytę nazywamy wizytą adaptacyjną. Dentysta może ocenić proces wyrzynania zębów, higienę jamy ustnej. Każda kolejna wizyta nie rzadziej niż 6 miesięcy, dzięki częstym wizytom można wykryć np. początek choroby próchnicowej.

Prawidłowy zgryz

Zdrowe zęby to nie tylko brak próchnicy. Ważne jest również prawidłowe ustawienie w łukach zębowych. Zgryz jest prawidłowy, gdy 20 mlecznych zębów jest w równych półkolistych łukach. Jeśli, nie zauważymy u dzieci nawyków tj.:

– ssanie

– obgryzanie paznokci

– oddychanie przez usta

– leniwe rzucie

czy próchnicę zębów mlecznych, możemy być pewni, że nie potrzebna jest wizyta ortodontyczna.

Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na wizytę skontaktuj się :

– Łomża : 86 211 10 80 lub 86 222 17 90

Zadzwoń Demed Łomża